Advertisement
Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
22.04.2010.
Dyskusyjny Klub Filmowy „Kadr” zaprasza klubowiczów oraz wszystkich chętnych na film pt. "Agora" który obejrzeć będzie można 26.04.2010r., godz. 19.00 w Kinoteatrze.
Przed projekcją (o godz. 18.00) w sali konferencyjnej ICK odbędzie się spotkanie klubowiczów. Zaplanowane tematy to:  repertuar i przeglądy filmowe oraz sprawy organizacyjne.

Image
Ceny biletów:
-Normalny: 10zł
-Ulgowy: 5zł
-Klubowicze: wstęp wolnyOpis filmu

Aleksandria, początek V wieku naszej ery. Rozwija się chrześcijaństwo. Dawos to niewolnik zakochany w swej pięknej pani – wybitnej filozofce i astronomce Hypatii. Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed narastającym fundamentalizmem religijnym, Dawos jest rozdarty pomiędzy miłością a nową religią, która obiecuje wolność. W dodatku, o względy Hypatii ubiega się należący do elity miasta Orestes.

Tłem dla opowiadanej historii jest powolny zmierzch grecko-rzymskiej cywilizacji pod wpływem chrześcijaństwa. Znana z tolerancji Aleksandria przeżywa niebezpieczny okres. (…) (…) Z różnych źródeł wyłania się obraz niezwykłej kobiety, działającej wbrew niesprzyjającym okolicznościom i społecznym konwencjom, broniącej odważnie swych poglądów, gotowej za nie oddać życie, jeśli to konieczne.

Image


(…) Hypatia nie była praktykującą poganką. Najprawdopodobniej interesowała ją tylko nauka. (…) Nie czyniła różnicy między swymi pogańskimi a chrześcijańskimi uczniami. Opiekowała się wszystkimi studentami, niezależnie od ich światopoglądu. Utrzymywała żywe kontakty z urzędnikami cesarskimi i miejskimi, z których większość była chrześcijanami. Był nim również Orestes, cesarski prefekt i przyjaciel Hypatii.

Za czasów biskupa Teofila, odpowiedzialnego za zniszczenie Serapejonu, żadne szykany nie spotykały cieszącej się powszechnym szacunkiem uczonej. Sytuacja zmieniła się po objęciu tronu biskupiego w 412 r. przez ambitnego bratanka Teofila, późniejszego świętego Cyryla z Aleksandrii. Jego ostry konflikt z cesarskim prefektem i namiestnikiem Egiptu – Orestesem, spowodował, że zwolennicy Cyryla, jak i on sam, rozpoczęli długotrwałą kampanię oszczerstw przeciwko filozofce. W wyniku tego w 415 r. Hypatia została w bestialski sposób zamordowana. Wywleczono ją z powozu przed kościołem Caseareum i zabito krojąc ją ostakonami, czyli ostrymi skorupami naczyń ceramicznych.

Zmieniony ( 22.04.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Advertisement
 
All Rights Reserved © 2006-2011 ilawaonline.pl
budowanie domuPizzeria IławaWeterynarz iławaKurier Iława Praca w fm groupKwiaciarnia Iławabiuro rachunkowe iława
katalog abix kantor iławaBiuro projektowe iławaukładanie kostki iława Kasyno iława